Aktuality 2018/2019 - Obec Červenica pri Sabinove

Červenica
pri Sabinove
oficiálne stránky obce
Prejsť na obsah

Aktuality 2018/2019

ŠKOLSTVO > Základná škola

Aktuality ZŠ 2018/2019

Futbalový turnaj
V tomto školskom roku sa naši žiaci a žiačky zapojili do Futbalového turnaja Doliny Čergova žiačok a žiakov prvého stupňa ZŠ, ktorý organizuje ZŠ s MŠ Pečovská Nová Ves. O tom, že medzi našimi žiakmi sú športové talenty niet pochýb. Hoci sme pár zápasov prehrali len natesno , ušlo sa nám aj nejedno víťazstvo. Naši chlapci, ale aj dievčatá ukázali, že majú športového ducha a bojujú zo všetkých síl. Futbalový turnaj Doliny Čergova mal štyri kolá, po ktorých sme si vybojovali 5. miesto.

Kliknutím na malého futbalistu sa zobrazí fotogaléria.
Mgr. Zuzana Bujňáková
Adresa

Základná škola v Červenici pri Sabinove
Červenica pri Sabinove
082 56 p. Pečovská Nová Ves


Riaditeľ

Mgr. I. Kakaščíková


Kontakty
Telefón: 051/4583 516
E-mail: zscervenica.s@centrum.sk
Návšteva divadelného predstavenia v DJZ
Dodatočný darček k MDD sme si vychutnali 7. júna v DJZ Prešov rozprávkou Červená Čiapočka  na motívy bratov Grimmovcov.
„Kto sa bojí, nech nechodí do lesa – v lese malé huncútstvo stať môže sa!“ Tento motív bol spracovaný aj s „nástrahami„ dnešnej doby. My sme si užili divadlo v podaní profesionálov a obdivovali sme ho od hereckých výkonov, cez spevácke výkony, hudbu až po kostýmy a kulisy. Po divadelnom predstavení naše kroky viedli tôňou stromov prešovského stromoradia k spoznávaniu zelených zákutí Prešova. Obľúbená Záhrada umenia sa stala naším miestom na oddych a relax v tomto horúcom dni.
A pred cestou späť samozrejme nemohlo chýbať zmrzlinové občerstvenie.

Kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria.
                                                                                                         Mgr. I. Kakaščíková
Testovanie online - ALF
Výlet na Ľubovniansky hrad
Miestom spoznávania histórie a krás Slovenska sa stal pre nás 4. júna Ľubovniansky hrad a skanzen. V rámci zábavno - edukačného programu „Kam nemôže čert, pošle ženu“ sme plnili rôzne úlohy a takto zážitkovo sme dozvedali o histórii  tohto hradu. Atraktívnym bolo aj vystúpenie  skupiny Sokoliari sv. Bavonna zo Štiavnických Baní, ktorí  predstavili rôznych dravcov a ich let. V skanzene sme si opäť posadali do školských lavíc, ale tentokrát miestnej starodávnej školy a vyučovanie prevzal do svojich rúk pán učiteľ.
Teplé, letné počasie nám pomohla zmierniť zeleň a koruny stromov tohto krásneho prírodného prostredia.

Kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria.
Mgr. I. Kakaščíková
Základný plavecký výcvik
Okrem rozvíjania rôznych gramotností (čitateľskej, matematickej, finančnej...) vytvárame žiakom priestor aj na rozvoj životnej gramotnosti – plávania. Plávanie patrí k základným prostriedkom všestranného rozvoja človeka a okrem toho pohyb vo vodnom prostredí pestuje u človeka húževnatosť, vytrvalosť, silu, rýchlosť, obratnosť, odvahu, otužilosť, rozhodnosť, zmysel pre orientáciu a súťaživosť, záujem o telovýchovnú činnosť a zároveň formuje charakter človeka. Vplyvom nezvyčajného prostredia pôsobí plávanie veľmi účinne na výchovu morálnych vlastností ako sú pevná vôľa, odvaha, duchaprítomnosť, pohotovosť.
Tento rok sme si užili plavecký výcvik za mimoriadnych horúčav, opäť pod vedením kvalifikovaných trénerov z plaveckej školy Nemo. Každý z nás prišiel s rôznym vzťahom a rešpektom k vode či strachom z nej.  Líšila  sa aj úroveň ovládania plaveckých spôsobov, ale keďže ide o základný výcvik, boli medzi nami aj začiatočníci. Dôležité je, že každý z nás sa posunul na svojej „plaveckej ceste“. Vyšantili sme sa do sýtosti a užili si vodu  v znamení hesla - plávanie hrou, hra plávaním.
Už len dychtivo očakávame mokré vysvedčenia a letné prázdniny, počas ktorých bude kopec možností zdokonaľovať sa. Tak „doplávania“ o rok !!!

Kliknutím na Nema sa zobrazí fotogaléria.
Mgr. I. Kakaščíková
Deň matiek
Druhá májová nedeľa sa niesla v duchu piesní,  básní  a  tancov, ktoré patrili našim drahým mamičkám. Z úst našich detí zneli pre ne tie najkrajšie slová lásky. Deti obdarovali svoje mamičky vlastnoručne vyrobeným darčekom  v podobe voňavého levanduľového vrecúška. Veríme, že sa pásmo  mamičkám páčilo a darček im bude ešte dlho rozvoniavať.

Kliknutím na mamičku sa zobrazí fotogaléria.
Mgr. Zuzana Bujňáková
Stretnutie s ornitológom
V jedno aprílové predpoludnie sme sa pred našou školou stretli s pánom ornitológom Stanislavom Grešom, ktorý pozoroval „červenické“ bociany. Slovo dalo slovo a pán Stano prisľúbil, že nás navštívi v škole a niečo nám o bocianoch porozpráva. Netrvalo dlho a svoj sľub do bodky splnil. Z jeho rozprávania sme sa dozvedeli nielen to, ako bociany žijú u nás, kde zimujú a kedy odlietajú, ale aj to prečo sa krúžkujú. Z krúžkovania našich bocianov nám dokonca ukázal aj video a prisľúbil, že keď ich budú krúžkovať na budúci rok nezabudne nám to včas oznámiť. Po tomto stretnutí budeme ešte pozornejšie sledovať, čo sa deje v  hniezde bocianov blízko našej školy. Kto vie, možno z nás budú ornitológovia.

Kliknutím na ornitológa sa zobrazí fotogaléria.
Mgr. Zuzana Bujňáková
Zápis prvákov
V tomto školskom roku sa zápis prvákov niesol v športovom duchu. Po tanečnom vystúpení našej žiackej skupiny sa roztancovali aj budúci prváci. Tanečná rozcvička nás správne naladila na športové putovanie za pokladom, ktoré nás už čakalo v našej telocvični. Pod taktovkou pani učiteľky Mgr. Zuzany Bujňákovej a žiakov z Krúžku šikovných rúk naši kamaráti hravo zdolávali športové úlohy. Na konci športového zápolenia čakal na športovcoch sľúbený poklad v podobe vzácnych obrázkov vytvorených našimi žiakmi.  Škoda, že pri hrách čas tak rýchlo letí a my sme sa museli s predškolákmi rozlúčiť. Dúfame, že nie však nadlho. Dovidenia v septembri!

Kliknutím na budúcich prvákov sa zobrazí fotogaléria.
Mgr. Zuzana Bujňáková
Ocenenia našich žiakov
V mesiacoch február  a  marec prebiehali na našej škole triedne a školské kolá súťaží Hviezdoslavov Kubín, Slávik Slovenska a Pytagoriáda P3 a P4. V rámci školského kola Hviezdoslavov Kubín sme udelili 2. miesto Dušanovi Dvorčákovi a  3. miesto Jánovi Kuchárovi, Emme Kohanovej a Lei Lipovskej. V súťaži Slávik Slovensko si 1. miesto vyspievala Alexandra Sabolíková, 2. miesto Richard Haladej a Karolína Mináriková a 3. miesto získal Šimon Rusnák. Matematika potrápila našich tretiakov a štvrtákov, ale len jednému z nich sa podarilo postúpiť do okresného kola v Lipanoch. Dušan Dvorščák nás úspešne reprezentoval, za čo mu patrí vďaka. Víťazom blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov.

Kliknutím na diplom sa zobrazí fotogaléria.
                                                                                         Mgr. Zuzana Bujňáková
Zážitkové čítanie
Mesiac marec už odjakživa patrí  knihám. Aj keď naši žiaci čítajú knihy počas celého roka, v tomto mesiaci sme sviatok všetkých kníh oslávili spolu so škôlkarmi trochu netradične. Druháci a prváci spolu s pani učiteľkou Mgr. Zuzanou Bujňákovou, si pripravili zážitkové čítanie z knihy Stratený kľúčik. V úvode škôlkari dokázali, že poznajú zvieracie rodinky a hádanky o zvieratkách sú pre nich hračka. Po pútavej rozprávke o obetavej kvočke si vypočuli piesne o zvieratkách v podaní našich žiakov. Pri rozlúčke sme škôlkarov obdarovali papierovými zvieratkami z vlastnej tvorby. Už teraz sa tešíme, na ďalšie stretnutie s našimi malými kamarátmi.

Kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria.
Mgr. Zuzana Bujňáková
Reprezentácia  školy
Dňa 26.3.2019  sa uskutočnil 40. ročník okresného kola Pytagoriády v ZŠ Lipany Komenského 113.  V kategórii P3 našu školu reprezentoval tretiak Dušan Dvorščák, ktorý sa zaradil k úspešným riešiteľom s počtom bodov 12 za vyriešené úlohy, pričom najúspešnejší riešitelia získali 13 bodov za úlohy. O umiestnení rozhodovali potom už len body za čas. Dušanovi blahoželáme!!! a držíme prsty v ďalšom roku. Veríme, že sa k nemu pridajú aj ďalší spolužiaci. Okrem matematickej súťaže nás Dušan reprezentoval aj na SaRM –e, kde sa zúčastnil 1x a vôbec aj v súťaži tohto typu. Hoci Dušan ocenenie nezískal, dôstojne nás reprezentoval, za čo mu patrí veľká vďaka.

Kliknutím na múdru sovu sa zobrazí fotogaléria.
                                                                                              Mgr. I. Kakaščíková
Deň otvorených dverí
21. marca sa dvere našej školy otvorili pre predškolákov a ich rodičov. Na budúcich školákov už netrpezlivo čakali naši žiaci, ktorí si pre nich pripravili papierové tvorenie a prekvapenie v podobe divadielka. Spolu s pani učiteľkou Mgr. Zuzanou Bujňákovou si vytvorili masky a  nacvičili rozprávku O troch kozliatkach, ale poslušných. V rozprávke samozrejme nechýbal strašný vlk, ktorý vôbec nebol taký strašný.
Na príchod prvých zvedavcov sme nemuseli dlho čakať a o chvíľu sa našou školou niesla veselá vrava a žiadna ruka neotáľala. Najprv si naši návštevníci mali možnosť rozcvičiť svoje prsty pri navliekaní korálok, dotvoriť pomocou štipcov obrázkové zvieratká, či poprepletať lienke jej kabátik. Zaujala ich aj interaktívna tabuľa, pomocou ktorej si zahrali Hupsovo  pexeso. Ich dychtivosť po nových vedomostiach Hups uspokojil  tým, že ich už zasvätil aj do písania písaných  tvarov písmen pod vedením Mgr. I. Kakaščíkovej a starších žiakov. Po tvorivých činnostiach si ďalej  s napätím pozreli divadielko, pohostili sa na chutných koláčoch, ktoré pre nich upiekli naše mamičky a spokojne s náručou plnou darčekov sa s nami rozlúčili. Tešíme sa, že sa stanú našimi spolužiakmi.

Kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria.
                                                                                   Mgr. Zuzana Bujňáková
HUPS už aj interaktívne
Kamaráti sú najviac !!!! a navyše ak je to kamarát, ktorý vás sprevádza svetom písmen, konkrétne oživovaním ich písaných tvarov, ale aj rôznymi dobrodružstvami. A náš kamarát HUPS je presne taký kamarát !!! Okrem toho, že nás sprevádza učením, vie povystrájať aj rôzne šibalstvá ...

Kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria.
Mgr. I. Kakaščíková
Bolo nám dopriate (...zimy, snehu a zábavy...)
Aj túto zimu sme  naplno využili prírodnú nádielku snehu v rámci hodín Telesnej a športovej výchovy  a  Športového  krúžku. Pobyt na čerstvom vzduchu robí zázraky a asi aj preto nás chrípkové prázdniny zďaleka obišli.   

Kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria.
Mgr. I. Kakaščíková
Praktické zručnosti
Vzdelávací štandard v predmete Pracovné vyučovanie je koncipovaný tak, aby vytváral možnosti na tie kognitívne činností žiakov, ktoré operujú s pojmami, akými sú hľadanie, pátranie, skúmanie, objavovanie, manipulovanie s predmetmi atď. Práve v týchto činnostiach spočíva základný predpoklad rozvíjania praktických zručností žiakov.
V tematickom celku Stravovanie a príprava pokrmov v 3. ročníku majú žiaci okrem iných aktivít  zvládnuť aj prípravu jednoduchého pokrmu a dbať na bezpečné používanie kuchynského náradia a spotrebičov.

Kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria.
Mgr. I. Kakaščíková
Jasličková pobožnosť
Neodmysliteľne k  Vianociam patrí aj Jasličková pobožnosť. Stáva sa už peknou tradíciou, že sa pri kolíske novonarodeného Pána v našom kostole stretávajú žiaci základnej školy a FS Dubina. Ani tohto roku to nebolo inak. Žiaci prišli potešiť malého Ježiška s krátkym pásmom básní, kolied a modlitieb. Nechýbali ani pastieri a traja králi so vzácnymi darmi. Detské hlasy ozývajúce sa kostolom ozdobili tento najkrajší deň v roku a spolu s hlasmi našich folkloristov priniesli radosť všetkým zúčastneným.

Kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria.
                                                                                         Mgr. Zuzana Bujňáková
Vianočné oblátky
Predvianočný čas sa v našej škole nesie v duchu vianočných tradícii a zvykov. Kým v dolnej triede rozvoniavali medovníky, v hornej triede sa pripravovalo tradičné cesto na výrobu vianočných oblátok. Zmiešať všetky ingrediencie v správnom pomere totiž nie je žiadna hračka. Naši žiaci sa však práce nebáli  a netrvalo dlho a o chvíľu  celou školou zneli strašidelné zvuky z rozpáleného stoja, ktoré sú nevyhnutné pri pečení originálnej vianočnej oblátky. Oblátková vôňa dráždila naše chuťové poháriky, a preto sme neodolali a svoje výtvory sme hneď aj ochutnali. Verte, že chutili fantasticky. Keďže dobrých ľudí sa všade veľa zmestí, aj my sme medzi nami privítali našich kamarátov z materskej školy a zasvätili sme ich do kúzelného pečenia oblátok. Hoci trieda praskala vo švíkoch, nikto sa nesťažoval. Veľkí aj tí malí sa s veľkým zanietením striedali pri rozpálenej forme na pečenie oblátok. Napätie vystriedal spokojný úsmev až vo chvíli, keď sa forma otvorila a vlastnoručne vyrobená oblátka sa vydarila. Tejto tradícii ostaneme verní aj naďalej a už teraz sa tešíme na  vianočné pečenie na budúci rok.

Kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria.
                                                                                         Mgr. Zuzana Bujňáková
Vo vianočnej pekárni
Škola je pre nás druhým domovom. A preto, tak ako  vo väčšine domácností  sa v predvianočnom  období  miešajú vône  medu, vanilky, škorice, perníkového korenia, zázvoru či ihličia, ani u nás to nebolo inak.
Oprášili sme „staré“ oblátkové recepty na prípravu cesta a vlastnoručne sme si ho pripravili pod vedením p. uč. Bujňákovej. Pridali sme aj ingredienciu navyše –  lásku. Základ  úspechu bol na svete, ďalej sme už len rozohriali „oblátkový“ stroj na plné obrátky a už sa to pieklo. Pečenie nám išlo od ruky, aj naše chuťové  poháriky to ocenili.
Estetické cítenie sme nechali zas naplno prepuknúť pri zdobení medovníčkov. Mamky nám ich  upiekli a my zas zdobili pod vedením p. uč. Kakaščíkovej. Bola to pastva pre oči a samozrejme neskôr aj pre jazýčky.
Vianočná vôňa  sa šírila z našej školy všetkými smermi. A bolo nám teda riadne horúco v našej vianočnej pekárni, keďže v tento deň sme otvorili dvere aj našim kamarátom z MŠ.
Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí a okrem tepla z pečenia nás hrial aj dobrý pocit na duši.

Kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria.
Mgr. I. Kakaščíková
Európsky deň jazykov
Tohto roku sme slávili 100. výročie vzniku Československej republiky, preto sme si v úvode nášho putovania po Európe pripomenuli významné osobnosti našich dejín, ktoré sa o  vznik ČSR zaslúžili. Po krátkej spomienke na M. R. Štefánika, E. Beneša  a T. G. Masaryka viedli naše pomyselné kroky do susedných krajín. Formou kreslených rozprávok sme navštívili Miazgovcov v Maďarsku, Macka Uška v  Poľsku a dvoch nezbedných zajacov v Česku. Po krátkom rozptýlení už nasledovala neúnavná práca na projektoch o susedných krajinách – o ich zvykoch a tradíciách v obliekaní, stravovaní ... samozrejme v jazyku danej krajiny. V závere sme získané informácie prezentovali pred spolužiakmi. Opäť sme sa niečo nové naučili.

Kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria.
                                                                                         Mgr. Zuzana Bujňáková
Včela z východu
V mesiaci október, keď sa včielky pripravujú na zimu sa naša škola premenila na jeden veľký úľ.  Navštívil nás odborník na slovo vzatý, včelár z  východu, pán Ing. Igor Štvarták. V svojom pútavom rozprávaní nám priblížil život včiel. Aj keď sme sa o včelách už niečo dozvedeli na hodinách prvouky a  prírodovedy, ujo včelár nám trpezlivo odpovedal na všetky naše zvedavé otázky. Vedeli ste, že ak uhynie posledná včela, človeku zostávajú len štyri roky života? Je to tak. Tento malý hmyz je pre človeka veľmi užitočný. Ujo včelár nás na malú chvíľu premenil na usilovné včielky a spolu sme sa zahrali na včelie robotnice, ktoré na to, aby vyrobili 1 kg medu musia navštíviť až 3 000 000 kvetov. Beseda s ujom včelárom z východu bola pre nás veľmi zaujímavá a poučná. Ďakujeme.

Kliknutím na úľ sa otvorí fotogaléria.
                                                                                   Mgr. Zuzana Bujňáková
Krúžok šikovných rúk
Každý štvrtok v čase od 13:00 do 15:00 sa naša trieda zmení na veľký úľ plný usilovných včiel. S p. uč. Zuzanou Bujňákovou sa šikovné ruky našich žiakov pustia hneď do práce. Papier, vlna, látky, kartón ... to sú materiály, ktoré sa pod našimi rukami menia na krásne dekoračné predmety či darčeky. Nám nie sú cudzie ani remeslá našich babičiek. Tkanie kobercov nás drží celý rok. V našich rukách ožívajú  aj  háčkovky, ktoré obyčajné handričky zmenia na krásne koberčeky. Veľmi radi medzi nami privítame aj šikovné babky, tety... , ktoré nás niečo nové naučia.

Kliknutím na šikovné ručičky sa zobrazí fotogaléria
Mgr. Zuzana Bujňáková
Krúžok Hravá angličtina
Už druhý rok sa žiaci našej školy stretávajú každý utorok v čase od 13:00 do 15:00 hod. v dvoch skupinách na krúžku Hravá angličtina. Pod vedením p. uč. Mgr. Zuzany Bujňákovej si žiaci hravou formou prehlbujú svoje poznatky z vyučovacích hodín. Metódou hier, ako sú pexeso, kvarteto, bingo a iné stolové, ale aj pohybové hry a s využitím interaktívnej tabule sa žiaci bližšie oboznamujú s cudzím jazykom. Aj učenie môže byť zábava!

Kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria.
Mgr. Zuzana Bujňáková
15. 5. 2024
Posledná aktualizácia obsahu:
Na stránkach prebieha upgrade obsahu a štruktúry podľa výnosu Ministerstva financií SR o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy
Návrat na obsah