Aktuality 2022/2023 - Obec Červenica pri Sabinove

Červenica
pri Sabinove
oficiálne stránky obce
Prejsť na obsah

Aktuality 2022/2023

ŠKOLSTVO > Základná škola
Aktuality zo základnej školy v školskom roku 2022/2023
Veselo je v družine!
ADRESA
V družine sa dobre máme,
vyrábame aj vymýšľame.
S legom a pexesom sa zahráme
aj v telocvični makáme.
Pesničky počúvame aj rozprávky pozeráme,
plastelínu, modelínu v ruke obraciame.
O zvieratkách, o vesmíre, o zvykoch a tradíciách sa učíme,
do vyrábania z vlny a papiera sa pustíme.
Kamarátstvo si pestujeme,
tolerantní a zodpovední byť, to sľubujeme.
Či je slnko či je mráz,
na prechádzku sa vydáme zas.
Našu farmu navštívime
a jahniatka pohladíme.
Aj úlohy do školy si pripravíme
svoje vedomosti si oprášime.
A keď zvonček zazvoní,
trieda sa zatvorí.

Kliknutím na nezbedníkov v družine sa zobrazí fotogaléria.
Mgr. Lucia Vargová
Základná škola v Červenici pri Sabinove
Červenica pri Sabinove
082 56 p. Pečovská Nová Ves
RIADITEĽ
Mgr. I. Kakaščíková
KONTAKTY
Telefón: 051/4583 516
Privítanie nového roka
Keď sa v kalendári objaví dátum 1. január, je to čas bilancovania, novoročných predsavzatí a stretávania sa, kedy si ľudia navzájom želajú všetko dobré do nového roku. Aj my sme v nedeľu podvečer prišli spolu s našimi rodinami a blízkymi privítať nový rok. Pri amfiteátri pri požiarnej zbrojnici sme sa napriek sychravému počasiu zišli v hojnom počte.  V úvode sme si pri príležitosti 30-tého výročia vzniku Slovenskej republiky vypočuli hymnu SR. Po novoročnom príhovore pána starostu obce Ing. Pavla Spodníka nám folklórna skupina Dubina predniesla krásne koledy a novoročné višne. My, žiaci základnej školy, sme v krátkom pásme piesni a vinšov popriali všetkým ľuďom šťastie, zdravie a pokoj. S horiacimi prskavkami v rukách sme odpočítavali sekundy do spustenia ohňostroja. Pri popíjaní horúceho čaju, detského punču a dospelí aj vareného vína sme si navzájom popriali Šťastný nový rok 2023.

Kliknutím na časomieru s novým rokom sa zobrazí fotogaléria.
                                                                                                               Mgr. Zuzana Bujňáková
Vianoce v škole
Blíži sa čas Vianoc, najkrajších sviatkov v roku. Každý ho chce stráviť s tými, ktorých má najradšej, s rodinou a blízkymi priateľmi. Aj my sme v škole ako jedná veľká rodina, preto sme na chvíľu odložili učebnice a zošity a za čarovných zvukov vianočných melódii sme si užívali vzájomnú blízkosť. K pokojnej atmosfére Vianoc dopomohla aj vôňa medovníkov, ktorá sa šírila po celej škole. Medovníkové srdiečka, podkovičky, stromčeky, anjeličkovia, rybičky, hviezdičky a iné ozdoby dostávali pod rukami našich šikovných žiakov krásny šat. Ani sme netušili, koľko talentu sa v nich skrýva. Zaujatí medovníkovou krásou sme skoro prepočuli vianočné zvonenie, ktoré nás vábilo k vianočnému stromčeku. Plný očakávanie sme ho nasledovali a našu zvedavosť vystriedala radosť z  darčekov, ktoré sme objavili pod vianočným stromčekom. To, čo nasledovalo Vám opisovať hádam nemusíme. Prajeme Vám krásne, šťastné a pokojné  Vianoce!

Kliknutím na vianočný stromček sa zobrazí fotogaléria.
                                                                                                               Mgr. Zuzana Bujňáková
Vianočné oblátky s medom
Predvianočný čas sa v našej škole niesol v duchu vianočných tradícií a zvykov. Výroba vianočných pohľadníc, dekorácií a ozdôb na vianočný stromček nás zamestnávala niekoľko dní pred vianočnými prázdninami. No škola sa naplno ponorila do vianočnej atmosféry až vtedy, keď sa vzduchom niesla vôňa pečenia vianočných oblátok. Z jednoduchého cesta sme jeden po druhom a za pomoci formy na pečenie oblátok vyčarovali krehké, lahodné a voňavé obrázky Jezuliatka, ktoré nám pripomenuli, že sa blížia tie najkrajšie sviatky v roku.

Klinutím na oblátky sa zobrazí fotogaléria.
                                                                                                               Mgr. Zuzana Bujňáková
Pred oknom, za oknom stojí Mikuláš...
Keď sa zapálila prvá sviečka na adventom venci, v každom z nás zahorel príjemný pocit blížiacich sa Vianoc. Radosť prichádzala aj s čarovným dátumom, ktorým bol 6. december. Deti sa tešili na príchod sv. Mikuláša, a preto si pre neho pripravili vystúpenie plné piesní, básní a krátkeho divadielka, ktoré poctivo nacvičovali. Sv. Mikuláša privítalo zimné mestečko Vločka. Vločky ho svojím vystúpením privolali a on si pre deti pripravil prvý z darov a rozsvietil stromček. Za zvuku vianočnej koledy sa celou miestnosťou šírila príjemná atmosféra blížiacich sa vianočných sviatkov. Tú deti prehĺbili ďalšími číslami zo svojho programu. V závere žiaci popriali prítomným všetko dobré a tešili sa z darčekov od Mikuláša. Tento rok sv. Mikuláša sprevádzali iba anjeli, asi počuli, že naše deti boli celý rok dobré.

Kliknutím na Mikuláša sa zobrazí fotogaléria.
                                                                                                                     Mgr. Lucia Vargová
Kde bolo, tam bolo...
V jeden novembrový deň k nám zavítalo profesionálne divadlo. Starí známi herci z divadla Portál z Prešova rozložili svoje kulisy v našej telocvični. Svoje divadelné umenie nám predviedli prostredníctvom rozprávky Pyšná princezná. Známy príbeh o princeznej, ktorá odmietla princa Miroslava sprevádzali veselé pesničky, humorné scénky, ale aj akrobatické kúsky. Herecké výkony boli ocenené detským smiechom a potleskom.

Kliknutím na divadlo sa zobrazí fotogaléria.
                                                                                                               Mgr. Zuzana Bujňáková
Čo je iBobor?
V roku 2004 založila prof. dr. Valentina Dagienė v Litve informatickú súťaž. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor, preto sa súťaž volá po litovsky Bebras a po slovensky Informatický bobor. Úspešná súťaž sa odvtedy rozšírila do mnohých ďalších krajín. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Je určená žiakom od 2. ročníka základnej školy. V našej škole sa do súťaže prihlásila jedna druháčka, traja tretiaci a šiesti štvrtáci. Úlohy to boli ľahšie , ale aj náročnejšie. Veľkú úlohu tu zohrávalo čítanie s porozumením. Úspešne to zvládli dvaja štvrtáci, Radoslav Kijovský a Emanuel Kaminský, ktorým k úspechu blahoželáme. No aj neúspešní žiaci nemali od úspechu ďaleko. Veríme, že ich neúspech neodradí a prihlásia sa túto zaujímavú súťaž aj nasledujúci školský rok a zároveň úspech ich spolužiakov bude motivovať aj ďalších, ktorí ešte nenašli odvahu prihlásiť sa.

Kliknutím na iBobra sa zobrazí fotogaléria.
Mgr. Zuzana Bujňáková
Deň jablka
Tento deň každoročne pripadá na 21. október a potvrdzuje, že jablká sú od nepamäti dôležitou súčasťou nášho jedálnička. Jablone nájdeme azda v každej záhrade a ani tá naša, školská, nie je výnimkou. Hoci sme jablone zasadili len minulý školský rok, na jednej z nich  vyrástlo jedno jabĺčko. To samozrejme nestačí na poriadny jablkový koláč, preto sme v tento deň priniesli jablká z vlastných záhrad a pustili sme sa do pečenia. Jablká sme najprv ošúpali, nastrúhali a vyžmýkali šťavu. S tou sme si hneď pripili na zdravie. Veď 100 % jablková šťava obsahuje najviac vitamínov. Ďalej sme postupovali podľa receptu. Jablká sme dusili na sporáku, medzitým sme odvážili suroviny a vypracovali cesto. Nakoniec sme všetko postupne poukladali do remosky a  trpezlivo čakali. Onedlho sa školou niesla príjemná vôňa jablkového koláča. Keďže je nás v škole neúrekom, postup sme opakovali niekoľkokrát, aby sa ušlo každému. A bola to veru pochúťka, ktorej nikto neodolal.

Kliknutím na jabĺčka sa zobrazí fotogaléria.
                                                                                                               Mgr. Zuzana Bujňáková
Práca šľachtí človeka
Toto príslovie sme si osvojili aj my a  pravidelne sa staráme o kvetinovú aj úžitkovú záhradku pod oknami našej školy. Vytrhať burinu a zostrihať uschnuté kvety a  listy nie je vôbec ťažká práca, a preto sme si vyhrnuli rukávy a o chvíľu bol fúrik plný buriny. Tá samozrejme poputuje do kompostu. Aby nám záhradka robila radosť v každom ročnom období, zobrali sme do rúk motyku a  rýľ a pripravili sme si záhon, do ktorého sme zasadili cibuľoviny. Veríme, že sa tulipánom, narcisom a kosatcom bude u nás dariť a skoro na jar nás potešia svojou krásou.

Kliknutím na šikovnú pestovateľku sa zobrazí fotogaléria.
                                                                                                               Mgr. Zuzana Bujňáková
Testovanie pohybových predpokladov
Aj v tomto školskom roku si žiaci prvého a tretieho ročníka mohli vyskúšať svoje pohybové schopnosti v rámci celoslovenského projektu Testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. a 3. ročníka základnej školy. Testovacia batéria  pre identifikáciu pohybových predpokladov žiakov pozostávala  z týchto disciplín:

1. telesná výška a telesná hmotnosť
2. predklon v sede s dosahovaním
3. opakovaná zostava s tyčou
4. výdrž v zhybe nadhmatom
5. skok do diaľky z miesta
6. ľah-sed
7. kotúľanie 3 lôpt
8. člnkový beh 4 x 10 m
9. vlajková naháňačka
10. viacstupňový vytrvalostný člnkový beh na 20 metrov

Testovanie pohybových predpokladov slúži ako informácia pre rodičov pri nasmerovaní detí na športy, kde môžu uplatniť svoje vrodené predpoklady.

Kliknutím na mladých športovcov sa zobrazí fotogaléria.
Mgr. Zuzana Bujňáková
Letí, letí, šarkan letí ...
Október patrí k mesiacom, ktoré nám okrem daždivého a veterného počasia doprajú aj teplé lúče slnka. Ani tohto roku nás tento mesiac nesklamal a tak sme sa  mohli so šarkanmi v rukách vybrať na kopec nad našou dedinou. Spočiatku sa farebným kamarátom veľmi lietať nechcelo, ale stačilo trochu telocviku a priaznivého vetra a nad našimi hlavami sa čochvíľa vznášali ako rozprávkoví draci. Poniektorí z nás mali veru čo robiť, aby ich udržali na uzde. Našťastie žiaden šarkan neodletel do teplých krajín s našimi bocianmi a ani neutrpel vážne zranenia. Škoda, že čas v našej krásnej prírode tak rýchlo letí!

Kliknutím na šarkany sa zobrazí fotogaléria.

Mgr. Zuzana Bujňáková
Vitaj v škole!
Piateho septembra sme sa zhromaždili pred budovou školy a spolu s našimi pani učiteľkami sme privítali nový školský rok 2022/2023. Tento rok nás je veru neúrekom. K štrnástim štvrtákom, jedenástim tretiakom a deviatim druhákom pribudlo osem prvákov. Pani riaditeľka Mgr. Iveta Kakaščíková bude učiť prvákov a  druhákov. Tretiaci a štvrtáci sa budú učiť s pani učiteľkou Mgr. Zuzanou Bujňákovou. Pani asistentka Mgr. Anna Krafčíková bude pomáhať žiakom so špeciálnymi potrebami pri získavaní vedomosti. Zriadili sme Školský klub detí, v ktorom budú žiaci tráviť čas s pani vychovávateľkou Mgr. Luciou Vargovou. Prajeme všetkým úspešný školský rok!

Kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria.
                                                                                                               Mgr. Zuzana Bujňáková
3. 9. 2023
Posledná aktualizácia obsahu:
Na stránkach prebieha upgrade obsahu a štruktúry podľa výnosu Ministerstva financií SR o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy
Návrat na obsah