Kostol sv. Martina - Obec Červenica pri Sabinove

Červenica
pri Sabinove
oficiálne stránky obce
Prejsť na obsah

Kostol sv. Martina

CIRKEV

Kostol sv. Martina z Tours

Základné informácie

Patrocínium (zasvätenie): pôvodne sv. Margity, dnes sv. Martina
Vznik: druhá polovica 13. storočia
Poloha: v obci pri hlavnej ceste v ohradenom areáli
Historický región: Šariš
Stručný popis: neskororománsky kostol s obdĺžnikovou loďou, západnou vežou, polkruhovou apsidou, severnou sakristiou a južnou murovanou predsieňou.

História

Kostolík postavili v obci niekedy v druhej polovici 13. storočia ako neskororománsku jednoloďovú stavbu so zrejme polkruhovou apsidou.
Rozšírením a prestavbou prešiel objekt v období gotiky, kedy bola postavená aj masívna západná veža. V 14. storočí bol interiér vyzdobený freskami, z ktorých časť sa dodnes zachovala. Niekedy v období medzi 13. - 15. storočím mala byť taktiež zbúraná pôvodná apsida a nahradená väčšou svätyňou podobného tvaru.
Do obdobia okolo roku 1600 sa datuje renesančná úprava zakončenia veže, ktorá tak dostala charakteristickú podobu, akú poznáme predovšetkým z oblasti susedného Spiša.
Okolo roku 1733 bol objekt barokovo prestavaný, čo okrem iného obnášalo aj zaklenutie lode, čím sa časť obvodových múrov aj s freskami dostala do podkrovného priestoru.
V 30. rokoch 20. storočia bola zväčšená severná sakristia a vytvorený nový vstup do kostola v západnej časti južnej steny lode (pôvodne sa do objektu vchádzalo zo západnu cez podvežie). Pred nový vchod pristavali súčasne aj murovanú predsieň. Podľa svedectiev ľudí došlo počas desaťročí aj k zvýšeniu úrovne terénu okolo kostolíka. V 70. rokoch minulého storočia bola položená nová podlaha.
Súčasnú podobu dostal kostolík pri obnove v roku 1999. Pôvodná sakristia bola zbúraná na nahradila ju o niečo väčšia prístavba.
Zaujímavosti

  • Kostolík vďaka veži predstavuje výraznú dominantu obce
  • Neskoršie prestavby potlačili stredoveký pôvod, ktorý v exteriéri naznačuje len mohutnosť veže. Kostolík patrí do skupiny stavieb s vežami zdobenými renesančnými atikami typickými pre regióny Šariš a Spiš.
  • Románsky pôvod lode potvrdil nedávny objav horných častí typických štrbinových okien v podkrovnom priestore pri oprave strechy.
  • Spolu s nimi boli objavené gotické fresky zo 14. storočia (obdobie rokov 1320 - 1330), zachytávajúce v tej dobe "populárnu" ladislavskú legendu. Podľa odborníkov je blízka najkvalitnejšej zachovanej ukážke tejto legendy vo Veľkej Lomnici.
  • V 30. rokoch 14. storočia sa ako patrocínium uvádza sv. Margita. V roku 1691 sa spomína zasvätenie sv. Andrejovi, od roku 1714 už patrocínium sv. Martina.
  • Lokalita je v odbornej literatúre niekedy zamieňaná za obec Červenica, ktorá leží juhovýchodne od Prešova a nachádza sa v nej gotický kostolík zasvätený sv. Mikulášovi. Ide napríklad o Súpis Pamiatok na Slovensku alebo aj publikáciu Svätí bojovníci v stredoveku od Ivana Geráta.  

Súčasný stav

Kostolík patrí pod farnosť Rímskokatolíckej cirkvi v Rožkovanoch a slúži ako filiálny chrám. Po nedávnej obnove je v pomerne dobrom stave.

Informácie sú prevzaté z webu apsida.sk so súhlasom autorov Alexandry a Štefana Podolinských
10. 11. 2023
Posledná aktualizácia obsahu:
Na stránkach prebieha upgrade obsahu a štruktúry podľa výnosu Ministerstva financií SR o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy
Návrat na obsah